Pojemność silnika a OC – czy można płacić mniej?

Pojemność silnika to bardzo ważny element, jeśli chodzi o kalkulację ubezpieczenia OC. W tym tekście opowiemy Ci, jak dokładnie pojemność wpływa na wysokość składki oraz co zrobić, by płacić mniej za ubezpieczenie OC.

Zanim zaczniemy

Cena ubezpieczenia to tylko jeden stały koszt związany z samochodem. Warto przy wyborze pojazdu pamiętać też o zmieniających się cenach paliwa. Jeśli więc chcesz, żeby Twój samochód był oszczędny i nie pożerał worka pieniędzy, to znak, że powinieneś dobrze wybrać silnik.Przeczytaj ten tekst więcej informacji na ten temat.

Kto płaci najmniej a kto najwięcej

Ubezpieczyciele bardzo uważnie przyglądają się pojazdom, które mają być objęte ochroną z tytułu ubezpieczenia OC. Pojemność silnika jest jednym z ważniejszych kryteriów, kształtujących cenę polisy. W związku z tym kierowcy, którzy posiadają samochody napędzane silnikami o pojemności 3.0 l płacą o wiele więcej niż ci, jeżdżący mniejszymi autami.

Co zrobić, by płacić mniej?

To bardzo proste. Wystarczy tylko, że podczas wyboru samochodu zwrócisz uwagę na to, jakiej pojemności silnikiem dysponuje. Wiedząc już, jak ważny jest to aspekt, powinieneś skupić się raczej na mniejszych rozwiązaniach niż wielkich silnikach, które dysponują ogromną liczbą koni mechanicznych.

Samochody z silnikami o dużej pojemności są również mniej opłacalne ze względu na potencjalny wzrost kosztów sprowadzenia i eksploatacji takich pojazdów. Akcyza za auta z dużymi silnikami rośnie z roku na rok i nic nie zapowiada, że ten trend ma się w najbliższym czasie zmienić. Obecnie w najlepszej sytuacji są osoby, które posiadają auta hybrydowe, ponieważ od tego roku są zwolnieni z opłaty akcyzowej (w przypadku silników 2.0 l).

Czy mając duży silnik można płacić mało?

Tak, ponieważ pojemność silnika nie jest jedynym elementem wpływającym na wysokość składki OC. Dobrym sposobem na obniżenie składki jest dopisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela pojazdu. Tego typu praktyka sprawdzi się szczególnie w przypadku młodych kierowców, którzy nie mają jeszcze wypracowanych zniżek. Druga metoda to baczne analizowanie ofert ubezpieczycieli. Pomogą Ci w tym ogólnodostępne kalkulatory i porównywarki. Sprawdź, jak korzystać z tego typu narzędzi: https://kresy.pl/porady/kalkulator-ubezpieczen-oc-ac-dlaczego-warto-z-nich-korzystac/ i zaopatrz się w ubezpieczenie OC, które spełni Twoje oczekiwania. Pamiętaj, że każde OC jest takie samo, jeśli chodzi o zakres ochrony, dlatego nie ma sensu wybierać najdroższych polis.

Brak komentarzy

Napisz komentarz