Umowa o pracę a umowa zlecenie – różnice pomiędzy kontraktami

Wiele osób aktywnych zawodowo, posiada nikłą wiedzę dotycząca prawa pracy. Umowy cywilnoprawne są dla wielu zawiłym i trudnym tematem. Czym różnią się od siebie poszczególne kontrakty?

 

Różnica pomiędzy umową o pracę a umową zlecenie

 Szukając zatrudnienia, zazwyczaj skupiamy się na aspektach, takich jak pensja oraz oferowane przez pracodawcę stanowisko. Wiele osób nie poświęca zbyt dużej uwagi umowie, na podstawie której ma wykonywać określone zadania. Umowa o pracę znacznie różni się od umowy zlecenie, co warto wiedzieć o obu kontraktach? Zdecydowanie najpopularniejszą formą zatrudnienia jest umowa zlecenie, charakteryzująca się między innymi:

 

  • Brakiem wymaganego okresu wypowiedzenia
  • Swobodniejszymi warunkami pracy
  • Brakiem obowiązkowych składek ZUS, dla osób uczących się, przed ukończeniem 26 roku życia.

 

Powyższe podpunkty ukazują korzyści, jakie dla zleceniobiorcy przedstawia praca, na podstawie umowy zlecenie. Zdecydowaną wadą tej formy zatrudnienia jest jednak brak stabilności. Pracownik może w każdej chwili porzucić obejmowane stanowisko bez określonego okresu wypowiedzenia, jednak to samo może zrobić pracodawca. Osoby szukające stałego etatu, przeglądając oferty pracy, powinny zwracać uwagę, na oferowaną przez firmę formę zatrudnienia.

 

Umowa zlecenie a urlop

 Pracując na umowie zlecenie, nie posiadamy przywilejów, które oferuje umowa o pracę. Stały kontrakt oznacza płatny urlop i chorobowe. Jak to wygląda na umowie zlecenie? Dni wolne uzgadnia się zazwyczaj z pracodawcą, jednak nie są one płatne, tak samo w przypadku nieobecności w pracy wywołanej problemami zdrowotnymi. Lepsze warunki oraz stabilność zatrudnienia daje nam umowa o pracę. Jak szukać ogłoszeń, oferujących stały etat? Serwis Pracuj.pl, pozwala na aplikowanie do firm, które rekrutują pracowników na konkretne stanowiska z uwzględnieniem umowy o pracę. Szukanie pracy za pośrednictwem stron internetowych jest łatwe i efektywne.

Brak komentarzy

Napisz komentarz