25-LECIE ŚWIETA PIECZARKI

25-LECIE ŚWIETA PIECZARKI

Gmina Wielichowo w powiecie grodziskim znana jest od 25 lat z organizacji Święta Pieczarki. Tegoroczne, jubileuszowe świętowanie rozpoczęło się w sobotnie popołudnie występami dziecięcych i  młodzieżowych zespołów.

Gwiazdą sobotniego wieczoru był  występ znanego Zespołu AFTER PARTY.

Niedzielne świętowanie rozpoczęło się mszą odprawioną w miejscowym kościele p.w. św. Marii Magdaleny, w intencji producentów grzybów uprawnych.

Następnie z Rynku – ulicami Wielichowa – przeszedł korowód pieczarkowy z udziałem zaproszonych gości, młodzieży szkolnej, zespołów tanecznych oraz mieszkańców gminy – na miejscowy stadion. Tam odbyła się dalsza część uroczystości.

Korowód prowadziła Grodziska Orkiestra Dęta im. Stanisława Słowińskiego pod batuta Renaty Kubale.

Oficjalnego otwarcia dokonała burmistrz Wielichowa Honorata Kozłowska. Wręczyła też symboliczny klucz pieczarce z konkursu MISS i MISSTEROWI PIECZARKI. Pieczarkową MISS została Iga Izydorczyk z Wilkowa Polskiego. MISSTEREM wybranołTomasza Srokę z Wielichowa.

Wyróżnienia odebrali Iga Hołga i Marcelina Błaszczyk – Śniaty, Miron Szafranski – Wielichowo i Franciszek Włodarczak – Wilkowo Polskie.

Oceniano także korowód pieczarkowy. Pierwsze miejsce zajęła grupa nazwana „Kubusiowe Pieczarki” ze SP w Wielichowie, II miejsce grupa o nazwie „Biuro Ochrony Jubilatki”, grupa ze SP w Wielichowie, III miejsce „Tęczowe Pieczarki” ze SP w Wielichowie, IV miejsce grupa o nazwie „Pieczarki w Sieci” ze SP w Wilkowie Polskim, V miejsce grupa „Pieczarki z jednej ławeczki” ze SP w Wielichowie,

Wyróżnienia odebrali: „Medalowa Drużyna Pieczarkowa” ze SP w Łubnicy, „Gradowickie pieczarki” ze SP w Gradowicach oraz „Pieczarkowe Wystrzałowe Mamuski” z Wielichowa.

W konkursie na największą wyhodowaną pieczarkę I miejsce zajęła Kamila Minge z Kobylnik z gminy Grodzisk Wlkp. Ten grzyb miał wagę 1.595 g, obwód kapelusza 0,96 cm. Drugie miejsce przpadło dla Macieja Radnego z Wielichowa – waga 1.570 kg, obwód kapelusza 0.88 cm. Trzecia lokata to – Michał Minge z Kobylnik z gminy Grodzisk Wlkp.. Waga pieczarki – 1.505 kg, obwód kapelusza 0.71 cm.

W otwartym Turnieju Warcabowym, który prowadził sędzia Tomasz Maćkowiak udział wzięło szesnaście osób. I miejsce zajął Franciszek Błaszczyk, II miejsce Jerzy Szymański,  III miejsce Franciszek Marach.

W drużynowych Zawodach Wędkarskich z okazji Święta Pieczarki udział wzięło trzynaście drużyn. Zawody odbyły się w trzecia sobotę maja na terenie Łowiska Kazimierz w Sączkowie koło Bucza. Największą ilość ryb złowiła drużyna Terra Wielichowo 12.37 kg. Drugie miejsce przypadło dla drużyny Usługi Transportowe Jarosław Nadobnik 11.85 kg, a III miejsce drużyna Dubaniewicz Tuchorza 11.73 kg. Najlepszym Wędkarzem został Marcin Krawczyk, który złowił 8.08 kg ryb.

W konkursie kulinarnym „Smaki Pieczarki” największą ilość punktów za przygotowane potrawy przyznano dla Koła Gospodyń Wiejskich z Łubnicy, Wielichowa, Trzcinicy i Wilkowa Polskiego. Były to następujące potrawy: zupa tajska z krewetkami, kurczakiem i pieczarkami Doroty Dudy, roladki drobiowe z pieczarkami w sosie beszamelowym Zofii Cugier, rolada z mięsa mielonego z pieczarkami Danuty Gajewskiej i Marii Słowikowskiej.

Gwiazdą jubileuszowego Święta Pieczarki 2019 był Zespól ENEJ.

Mirosława Kałek

 

Brak komentarzy

Napisz komentarz