Głowy plskiego państwa na Ziemi Grodziskiej

Ostatnio Grodzisk Wielkopolski odwiedził prezydent Andrzej Duda. Przypomnijmy zatem, jacy prezydenci RP wcześniej zawitali do tego grodu
Kroniki odnotowują wizytę na terenie powiatu grodziskiego przedwojennego Prezydenta Ignacego Mościciego. 30 lipca 1928 roku odwiedził on ówczesny powiat grodziski, spędzając kilka godzin w majątku Stanisława Niegolewskiego w Niegolewie i wsi Niepruszewo. Prezydentowi towarzyszyła małżonka Michalina. Żona Prezydenta odwiedziła miasto rok wcześniej. Pani Prezydentowa na chwilę zatrzymała się na Starym Rynku podczas podróży z Kościana, a właściwie z Racotu, (tamtejszy pałac był wtedy jedną z rezydencji prezydenckich), do Pniew. Wizyta „pierwszej damy” spowodowała poruszenie wśród lokalnego establishmentu. Magistrat wydał prośbę o udekorowanie domów flagami, wzywał mieszkańców do utrzymywania wyjątkowego porządku w mieście. W zachowanej odezwie szczególną uwagę zwrócono na rynsztoki i ścieki. Ostrzegano, że wszelkie wystąpienia będą surowo karane.
Na ponowny przyjazd głowy Państwa do grodziskiego miasta społeczeństwo czekało do 2012 roku. Wtedy Grodzisk odnotował wizytę ustępującego Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Przyjechał w środę 30 listopada 2012 r. Była to pierwsza w dziejach miasta wizyta urzędującej „Głowy Państwa”. Została poprzedzona całą masa przygotowań, w których uczestniczyli w Starostwie przedstawiciele instytucji i organizacji. Byli to członkowie organizacji pozarządowych, szkół ponadgimnazjalnych i władz gmin z terenu powiatu grodziskiego. Na miejsce spotkania wyznaczono Grodziską Halę Sportową, w której zawieszono wszelkie zajęcia sportowe i edukacyjne już na dwa dni przed planowana wizytą.
Kurier lokalny pisał wtedy:
– Hala przygotowywała się do wizyty Pierwszego Obywatela RP. Zaczęło się mycie okien, gruntowne sprzątanie, a nawet naprawy wgniecionych kasetonów pod sufitem. Grodziszczanie, jak na gospodarnych Wielkopolan przystało chcieli dobrze zaprezentować swoje miasto przed Głową Państwa, towarzyszącymi mu „oficjelami” i tłumem dziennikarzy podróżujących z Prezydentem.
Dzień przed wizytą halę skontrolowali pracownicy BOR. Weryfikowali personalia wszystkich uczestników spotkania. Autor tego artykułu, na łamach KL tak relacjonował wizytę (fragmenty):
– (…) Na ulicach wokół Hali Sportowej i Starostwa już od rana kręcili się policjanci. Wszyscy, którzy mieli być uczestnikami na spotkaniu, zostali poproszeni na godz. 10, godzinę przed rozpoczęciem spotkania. Wszyscy przechodzili przez kontrolę osobistą grodziskiej policji i służb BOR-u. Po zajęciu miejsc rozpoczęło się oczekiwanie. Na sali przedstawiciele stowarzyszeń z terenu powiatu grodziskiego: m.in. Andrzej Herzog – prowadzący dom dla wykluczonych w Błońsku – „Pomocna Dłoń”, Dorota Jaśkowiak szefowa stowarzyszenia seniorów „Złota Jesień” z Rakoniewic, Agnieszka Nolka – Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Warsztaty Terapii Zajęciowej, Przedstawiciele grodziskiego „Lidera” i Kobiet Aktywnych. Na trybunach siadła liczna reprezentacja grodziskiego Liceum Ogólnokształcącego – uczniowie nauczyciele i dyrektor. Obok nich Grodziska Orkiestra Dęta. W pierwszych rzędach przedstawiciele władz gmin powiatu grodziskiego, burmistrzowie radni miejscy i powiatowi. Oko reporterskie dostrzega również przedstawicieli grodziskich firm , urzędów i instytucji. Wreszcie goście wyjątkowi, jedni z bohaterów spotkania blisko 20 par małżeńskich z terenu powiatu , które w tym roku obchodzą „złote gody”. Prezydent wręczy im medale za długoletnie pożycie małżeńskie.
O 11 B. Komorowski zostaje wprowadzony do Hali przez Starostę Powiatu Grodziskiego, który wita Głowę Państwa „na ziemi Michała Drzymały i Franciszka Ratajczaka” (…).
Prezydent Komorowski odnosi się do prezentacji mówiąc m. in. :
– Wielkopolska ma się czym pochwalić, jest i zawsze była dobrym przykładem dla Polski. Uupór Drzymały, waleczność i poświecenie Ratajczaka, to wielki walor tej ziemi. Odniósł się tez do organizacji pozarządowych mówiąc, że to ważny obszar działania społecznego. To sposób na rozwiązywanie spraw obywatelskich, poprzez silną chęć działania obywateli.
Drugą część spotkania wypełniło wręczenie parom małżeńskim medali za długoletnie pożycie. Na zakończenie uroczystości były zdjęcia z jubilatami i władzami samorządowymi. Starosta Mariusz Zgaiński obdarował gościa m.in. meblami ogrodowymi wykonanymi przez podopiecznych A. Herzoga z Błońska. Cała wizyta trwała około godziny.
Prezydent Bronisław Komorowski prawdopodobnie również poprzez sentyment związany z tamtą wizytą sprzed 3 lat zdecydowanie zwyciężył w Grodzisku i powiecie grodziskim podczas poprzednich wyborów. Nie zdołał jednak w całym kraju pokonać swojego rywala Andrzeja Dudy. Być może więc nowy prezydent w trakcie sprawowania swojej kadencji zechce również odwiedzić Grodzisk lub powiat grodziski. No i przyjechał we wtorek 19 marca tego roku. Prezydent RP Andrzej Duda na Starym Rynku spotkał się z mieszkańcami.
Sebastian Skrzypczak

Brak komentarzy

Napisz komentarz