poniedziałek, 25 października 2021

2020 sierpień

Podejmując zatrudnienie zazwyczaj mamy do czynienia z dwiema opcjami umów, jedna z nich to umowa o pracę, druga to umowa zlecenie. Czym charakteryzuje się umowa zlecenie i czy warto pracować w oparciu o ten rodzaj kontraktu?

 

Umowa zlecenie należy do umów cywilno prawnych, na podstawie których podejmujemy pracę w danym miejscu. Umowa zlecenie znacznie różni się od umowy o pracę, do najważniejszych różnic należy podleganie pod Kodeks Cywilny, nie pod Kodeks Pracy, jak w przypadku umowy o pracę, co wynika z tych różnic?

 

Umowa o pracę kontra umowa zlecenie

 Wielu z nas prawdopodobnie miało okazje przeglądać oferty pracy w internecie. Możliwość taką daje wiele portali, Pracuj.pl, social media. W niektórych ogłoszeniach pracodawcy zaznaczają, że jedyną możliwością podjęcia pracy jest umowa zlecenie. Zastanawiając się, czy warto podjąć pracę w oparciu o umowę zlecenie, warto wziąć pod uwagę ogromną wadę tego rodzaju kontraktu, a mianowicie brak uprawnień i przywilejów, które przysługują osobom zatrudnionym na umowie o pracę. Zlecenie pozbawia nas prawa do płatnego urlopu i chorobowego, urlopu rodzicielskiego, pracując na podstawie umowy zlecenie, musimy liczyć się także z tym, że w każdej chwili możemy stracić pracę. Czym jeszcze charakteryzuje się, umowa zlecenie? Niestety lata przepracowane na podstawie tego kontraktu nie zaliczają się nam do stażu pracy, a ewentualne nadgodziny nie są płatne ekstra, tak, jak przy zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę. Warto jednak pamiętać o tym, że niezależnie od rodzaju umowy, przysługuje nam taka sama godzinowa stawka minimalna. Pracodawca oferujący niższą stawkę, niż aktualnie obowiązująca łamie prawo, takie sytuacje należy zgłaszać odpowiednim służbom.

Wizerunek firmy ma ogromny wpływ na prowadzenie działalności w danej branży, na rozwój i przyciąganie nowych talentów. Obecnie przedsiębiorstwa sięgają po coraz nowsze rozwiązania w celu zaprezentowania swojej ideologii oraz sposobu funkcjonowania.

 

Przejrzysty sposób funkcjonowania

Transparentność działania firmy jest jednym z głównych środków do wzmacniania wizerunku. Odbywa się ono na wielu poziomach, począwszy od polityki kadrowej, przez wypowiedzi medialne, aż po działania online. Im konkretne i spójniejsze komunikaty, tym większe prawdopodobieństwo, iż w oczach kontrahentów i klientów firma będzie jawić się jako prestiżowa i profesjonalna.

 

Specyfika procesu rekrutacyjnego

Przedłużeniem wizerunkowym dla firm może być m.in. sposób przeprowadzania procesu rekrutacyjnego. Dotyczy to nie tylko charakteru i wyglądu ogłoszeń zamieszczanych na portalach typu Pracuj.pl, lecz również wykorzystywanie najnowszych zdobyczy technologicznych. Jednym z nich jest chatbot, który obsługuje kandydatów na pierwszym etapie rekrutacji.

 

Siedziba firmy

W skład wizerunku wchodzi również prezencja, a na nią największy wpływ ma fakt, w jakim miejscu znajduje się siedziba firmy. Prestiżowe i profesjonalne przedsiębiorstwa rezydują w centrach miast, w bardzo znanych dzielnicach. Równie ważny jest też układ architektoniczny biura bądź całego budynku siedziby. Nowoczesne, loftowe wnętrze z masą przeszkleń i elementów designerskich budzą nie tylko podziw, ale są nowoczesną wizytówką prężnie rozwijającej się firmy.

 

Profesjonalna kadra

Jednym z najważniejszych elementów wizerunku każdej firmy jest profesjonalna kadra. Liczy się nie tylko jej ubiór, lecz również sposób wypowiadania, fachowość w danej branży, a także wypracowany schemat postępowań. Standardy obsługi klienta oraz zachowania w biznesie rzutują zarówno na wizerunek medialny, jak i ten codzienny. W ten sposób firma może budować swój prestiż gdziekolwiek znajdą się jej pracownicy.