poniedziałek, 25 października 2021

2020 maj

Rowery miejskie odchodzą do lamusa wypierane przez coraz powszechniejsze hulajnogi elektryczne. To urządzenia niezwykle przydatne w miejskich warunkach, które osiągają coraz większe zasięgi, a przy tym okazują się właściwie niezawodne. Jednak ich wykorzystanie wcale nie musi ograniczać się do rekreacyjnego przemieszczania się z miejsca na miejsca. Elektryczne hulajnogi mogą być też wykorzystywane wyczynowo.

 

Hulajnoga w przepisach

Wraz z częstszym pojawianiem się na polskich drogach, a dokładniej na chodnikach hulajnóg, pojawiły się też wątpliwości interpretacyjne, jak traktować ich użytkowników. Obecna wykładnia prawa twierdzi, że są to zwykli piesi, więc powinni poruszać się w miejscach dla nich przeznaczonych. Jak jednak pogodzić wolne spacerowe tempo i wąskie chodniki z hulajnogą pędzącą nawet 25 kilometrów na godzinę? Tam, gdzie występują ścieżki rowerowe, można się (teoretycznie) na nie przenieść, ale co z wąskimi uliczkami? Ustawodawca najwyraźniej nie przewidział takiej opcji, jaką są elektryczne hulajnogi, dlatego póki ta kwestia nie zostanie rozwiązania, piesi muszą szczególnie uważać.

 

Wyczynowe sztuczki

Same hulajnogi na przykład z oferty sklepu https://hulajnogi24.pl/ nie muszą jednak służyć wyłącznie do przemieszczania się po mieście. Z powodzeniem mogą być też traktowane jako sprzęt sportowy i hulajnogi wyczynowe do wykonywania ciekawych i zapierających dech w piersiach sztuczek. Nierzadko bardzo podobnych do tych, jakie wykonuje się na desce, rolkach albo rowerach. Użytkowników hulajnóg coraz częściej widoczni są w skateparkach, a liczba osób wyczynowo zajmująca się akrobacjami stale wzrasta. I to nie tylko na świecie, ale również w Polsce nie brakuje chętnych do skorzystania ze swoich sił na hulajnodze.

 

Koszt eksploatacji

Skoro to sprzęt elektryczny, to prędzej czy później trzeba go będzie naładować. Myli się jednak ten, kto uważa, że koszty za prąd zaczną być nagle kilkukrotnie wyższe. Sama hulajnoga wbrew pozorom nie wykorzystuje wiele energii. Jedno pełne ładowanie wystarcza nawet na całodzienne korzystanie np. w drodze do i z pracy. Zajmuje też wiele czasu, bo cały proces może się zamknąć nawet w dwóch godzinach.

Każdy kolejny zakładany sklep internetowy może zaginąć w morzu innych, lepszych i bardziej przyjaznych kupującym. Początkujący sprzedawca musi wiedzieć, czego ludzie on niego oczekują i im to zaoferować.

 

Co sprawia, że stworzona witryna odniesie sukces i jak stworzyć dobry sklep internetowy?

Dobra witryna to witryna przejrzysta i intuicyjna. Kupujący nie chcą spędzić godzin na szukaniu tego, po co przyszli. Opisy powinny być konkretne i zwięzłe, zawierać jak najwięcej informacji w jak najmniejszej ilości tekstu. Dane są najważniejsze. Szczególnie przydatna jest wyszukiwarka, odpowiedni układ kategorii. Strona powinna być dopasowana do otwierania się na komputerze i na telefonie. Duża ilość kupujących korzysta z urządzeń mobilnych. Elegancka strona przyciąga wzrok i sprawia, że zostają oni dłużej. Unikalność i teksty, które da się znaleźć tylko na tej stronie, to swoista wizytówka firmy. Ważne jest wyrobienie marki – użycie sloganu w odpowiednich miejscach, czy skupienie się na wybranym kolorze.

 

Dam radę sam?

Tworzenie sklepów internetowych jest dla początkujących nie lada wyzwaniem. Warto zasięgnąć pomocy specjalistów, którzy od lat siedzą w branży i wiedzą, jak pomóc inwestorom –  https://www.ibif.pl/oferta/sklepy-internetowe Upewnią się oni, że Twoja witryna będzie także SEO friendly, zadbają o bezpieczeństwo płatności i o estetykę wykonania. Wsparcie i podejście indywidualne to atuty, które sprawią, że strona wyróżni się wśród innych.

 

Komfort kierującego

Strona musi być wygodna nie tylko dla kupujących. To przede wszystkim sprzedający musi dobrze się czuć przy zarządzaniu nią. Dodawanie kategorii, podkategorii, dodawanie zdjęć, artykułów i rabatów musi być łatwo dostępne. Stronę powinien cechować brak ograniczeń w zmienianiu szaty graficznej i ustawienia poszczególnych elementów według preferencji zarządzającego. Dane kontaktowe powinny być ogólnodostępne, jeśli klient miałby jakieś pytania co do produktu. Warto także założyć podstronę z FAQ i dodać linki do mediów społecznościowych, aby firma nabrała autentyczności.

Wiele osób aktywnych zawodowo, posiada nikłą wiedzę dotycząca prawa pracy. Umowy cywilnoprawne są dla wielu zawiłym i trudnym tematem. Czym różnią się od siebie poszczególne kontrakty?

 

Różnica pomiędzy umową o pracę a umową zlecenie

 Szukając zatrudnienia, zazwyczaj skupiamy się na aspektach, takich jak pensja oraz oferowane przez pracodawcę stanowisko. Wiele osób nie poświęca zbyt dużej uwagi umowie, na podstawie której ma wykonywać określone zadania. Umowa o pracę znacznie różni się od umowy zlecenie, co warto wiedzieć o obu kontraktach? Zdecydowanie najpopularniejszą formą zatrudnienia jest umowa zlecenie, charakteryzująca się między innymi:

 

 • Brakiem wymaganego okresu wypowiedzenia
 • Swobodniejszymi warunkami pracy
 • Brakiem obowiązkowych składek ZUS, dla osób uczących się, przed ukończeniem 26 roku życia.

 

Powyższe podpunkty ukazują korzyści, jakie dla zleceniobiorcy przedstawia praca, na podstawie umowy zlecenie. Zdecydowaną wadą tej formy zatrudnienia jest jednak brak stabilności. Pracownik może w każdej chwili porzucić obejmowane stanowisko bez określonego okresu wypowiedzenia, jednak to samo może zrobić pracodawca. Osoby szukające stałego etatu, przeglądając oferty pracy, powinny zwracać uwagę, na oferowaną przez firmę formę zatrudnienia.

 

Umowa zlecenie a urlop

 Pracując na umowie zlecenie, nie posiadamy przywilejów, które oferuje umowa o pracę. Stały kontrakt oznacza płatny urlop i chorobowe. Jak to wygląda na umowie zlecenie? Dni wolne uzgadnia się zazwyczaj z pracodawcą, jednak nie są one płatne, tak samo w przypadku nieobecności w pracy wywołanej problemami zdrowotnymi. Lepsze warunki oraz stabilność zatrudnienia daje nam umowa o pracę. Jak szukać ogłoszeń, oferujących stały etat? Serwis Pracuj.pl, pozwala na aplikowanie do firm, które rekrutują pracowników na konkretne stanowiska z uwzględnieniem umowy o pracę. Szukanie pracy za pośrednictwem stron internetowych jest łatwe i efektywne.

Umowa o dzieło to rodzaj umowy cywilnej. Jest jedną z najprostszych form zamówienia wykonania określonej pracy na rzecz pracodawcy. Co warto o niej wiedzieć oraz jakie ma wady i zalety?

 

Umowa dzieło, czyli jaka?

Umowa o dzieło uzgadnia, że przyjmujący zobowiązuje się wykonania określonego dzieła. Zmawiający z kolei poświadcza wypłacenia wynagrodzenia za jego wykonanie. Oferty pracydotyczące umowy o dzieło są różnorodne. Najczęściej dotyczą pisania artykułów, wykonania grafiki, mebli, rzeźby, fotografii czy strony internetowej. Umowa o dzieło jest opodatkowana.

 

Co powinna zawierać umowa o dzieło?

Umowa o dzieło powinna zawierać takie elementy jak:

 • Strony zawierające umowę – osoba zlecająca wykonanie dzieła oraz strona je wykonująca
 • Zapis o przedmiocie umowy o dzieło. Może być nim dowolna rzecz, utwór lub twórcza praca (np. nauczenie kogoś czegoś)
 • Warunki dotyczące wynagrodzenia – konkretna kwota lub dodatkowa informacja, z czego będzie wynikać ewentualny wzrost lub potrącenie należnej kwoty
 • Termin rozpoczęcia i zakończenia umowy
 • Podpisy stron umowy (może zostać zawarta również w formie ustnej)

 

Umowa o dzieło – zalety

 • Jest korzystna dla pracodawcy, ponieważ nie musi on z jej tytułu odprowadzać żadnych składek
 • Umowy o dzieło nie może wypowiedzieć żadna ze stron (za wyjątkiem określonych przypadków)
 • Dowolność wykonania dzieła – można wykonać je w dowolnym czasie i miejscu, nie trzeba też wykonać go osobiście (chyba, że w umowie zaznaczono inaczej)

 

Umowa o dzieło – wady

 • Zleceniobiorca nie jest objęty żadnymi składkami z tytułu umowy o dzieło – ani chorobowymi ani społecznymi (chyba, że umowa została zawarta z własnym pracodawcą)
 • Osoba wykonująca dzieło obarczona jest pełną odpowiedzialnością za jego wykonanie (wraz z ewentualnymi jej wadami)

 

Umowa o dzieło to szczególny rodzaj umowy cywilnej. Oferty pracy na portalu Pracuj.pl są bogate w tej rodzaj umowy. Jeśli jej potrzebujesz (np. jako dodatkowego zajęcia), szybko ją znajdziesz.