poniedziałek, 25 października 2021

2019 październik

Słodki stół, czyli candy bar, to obowiązkowy element nowoczesnego wesela i wielu innych uroczystości. Na co zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że słodki stół zachwyci wszystkich gości?

 

Różnorodność

Kluczem do udanego słodkiego stołu jest szeroki wybór słodyczy. Tradycyjne ciasta i desery powinny stanowić tylko ułamek tego, co można znaleźć na stole. Pamiętaj, że każdy gość ma inne upodobania, a słodki stół stwarza możliwość zaspokojenia nawet najbardziej wyszukanych gustów. Po za tym wszystkie łakocie muszą wyglądać estetycznie.

Wśród nowoczesnych candy barów popularne są m.in.:

  • mini torciki,
  • warstwowe desery w małych kubeczkach,
  • cupcakes – dekorowane babeczki,
  • cake pops – lizaki z ciasta,
  • ptysie w różnych smakach,
  • makaroniki i inne malutkie ciasteczka.

 

Niewielki rozmiar

Trzeba zadbać o odpowiednią wielkość deserów na słodkim stole. Głównie dlatego, że muszą być wygodne do zjedzenia jedną ręką. Obowiązkowe są jednorazowe serwetki, łyżki i szczypczyki do nakładania słodyczy. Ale niewielki rozmiar wpływa także na efekt wizualny. Najlepiej prezentują się malutkie kawałeczki ciasta, niewielkie babeczki, nieduże cukierki. Małe elementy dają najwięcej możliwości aranżacji na stole. Po za tym na niewielkie łakocie skuszą się nawet osoby dbające o linię.

 

Odpowiednia prezentacja

Dobrze ozdobiony słodki stół stanowi dopełnienie wystroju sali weselnej. Przy prostym wnętrzu może nawet stanowić główny element dekoracyjny i rzucać się w oczy już od wejścia. Jeśli uroczystość ma swój motyw przewodni – słodki stół musi się w niego wpisywać. Warto wykorzystać jeden lub dwa wiodące kolory, zarówno w deserach, jak i w dekoracji. Stół może mieć kilka poziomów i prezentować desery w różnorodnych naczyniach. W zabytkowym pałacu warto postawić na tradycyjną formę i kwiaty. W nowoczesnym wnętrzu, na biznesowej imprezie, sprawdzają się piętrowe, podświetlane patery.  Dobre firmy przygotowują także oświetlenie candy baru.

 

Do przygotowania słodkiego stołu wybierz firmę, której słodyczy możesz spróbować. Odwiedź: http://www.mielnik.lublin.pl/slodki-stol. Zaufaj wieloletniej tradycji.

Wyposażając obiekt budowlany w dźwig osobowy lub towarowy (czyli w tzw. windę) należy zadecydować o kilku kluczowych sprawach. Do najistotniejszych należą: rodzaj napędu dźwigu, jego podstawowe przeznaczenie, wymiary kabiny, zakres udźwigu, a także system sterowania pracą windy. W niektórych przypadkach konieczne bywa zastosowanie w budynku dźwigu specjalnego.

 

Napęd dźwigu

Dźwig może być napędzany hydraulicznie lub elektrycznie. W tym drugim przypadku stosuje się dźwigi nie posiadające maszynowni bądź dźwigi z maszynownią usytuowaną na górze szybu (rozwiązania stosowane w starszych systemach) lub też z jego boku.

 

Przeznaczenie dźwigu

Rozróżniamy dźwigi osobowe i towarowe. Odmianą dźwigów osobowych są dźwigi przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz tzw. „dźwigi szpitalne”, których wymiary i konstrukcja kabiny umożliwiają przewożenie łóżek.

 

Dźwigi towarowe można podzielić na dźwigi z prawem wstępu ludzi przy załadunku (umożliwiają one przewożenie ładunków bez obecności osób) oraz dźwigi z prawem jazdy osób towarzyszących, przewożące ładunek wraz z personelem.

 

Wymiary kabiny dźwigu

Wymiary kabiny w systemach nowo montowanych najczęściej ustalane są indywidualnie, w zależności od potrzeb późniejszego użytkownika dźwigu. Dotyczy to także pozostałych parametrów techniczno-użytkowych, takich jak zakres udźwigu (wartość podawana w kg) oraz prędkość i wysokość podnoszenia.

 

Systemy montowane w istniejących szybach lub w budynkach z ograniczeniami architektonicznymi, czyli w warunkach nie pozwalających na pełną swobodę w doborze wymiarów dźwigu, najczęściej umożliwiają zastosowanie zaniżonego podszybia lub nadszybia.

 

System sterowania dźwigu

System sterowania powinien umożliwiać rejestrowanie ilości jazd, a także odpowiednio długiej historii usterek, odnotowywanych w pamięci urządzenia, dostępnej także po zaniku zasilania.  Nowoczesne systemy sterowania oferują szereg funkcji specjalnych. Przydatnym rozwiązaniem jest też integracja systemu z telefonicznym urządzeniem alarmowym, umożliwiającym połączenie z centrum serwisowym.

Dźwigi specjalne

Do dźwigów specjalnych zaliczają się windy przeznaczone dla ekip Straży Pożarnej, windy do przewożenia samochodów czy dźwigi towarowe ze specjalnymi podchwytami, zapobiegającymi opadaniu kabiny podczas załadunku.

 

Konserwacja dźwigu

Wielu producentów dźwigów oferuje także konserwację nowych lub istniejących wind. Warto korzystać z usług firm posiadających nie tylko uprawnienia niezbędne do wykonywania przeglądów i poświadczania zgodności stanu technicznego urządzeń z wymogami bezpieczeństwa, ale także kompleksowe doświadczenie. w tym zakresie. Znaczącą pomocą będzie zapoznanie się z informacjami zawartymi na stronie Lubelskiej Fabryki Dźwigów Osobowych LIFT SERVICE S.A.: http://www.lift.pl/.

Minikoparka to nie tylko mniejsza wersja pełnowymiarowego sprzętu. Posiada wiele cech, które wpływają na jej funkcjonalność. Ze względu na swoje zalety i szerokie zastosowanie stają się coraz popularniejsze.

 

Podstawowe zalety minikoparek.

Minikoparki są stosunkowo lekkie, co zwiększa możliwości ich wykorzystania. Mogą poruszać się np. po chodnikach, nie powodując uszkodzeń. W niestabilnym terenie nie ugrzęzną tak szybko jak ich większe wersje. Dzięki osprzętowi, jaki można przy nich stosować są uniwersalne. W zależności od potrzeb można do nich zamontować młot hydrauliczny, ubijak płytowy lub świdry ziemne. Mogą obracać się o 360 stopni, co znacznie ułatwia pracę. Sterowanie minikoparką nie jest trudne, nawet niedoświadczona osoba poradzi sobie z jej prowadzeniem. Eksploatacja minikoparki jest mniej kosztowna niż pełnowymiarowej.

 

Do jakich prac wykorzystać minikoparkę?

Ze względu na mały rozmiar i niską masę minikoparki mogą pracować tam, gdzie nie dotrze duża koparka. Sprawdzą się na małej działce czy w mieście, gdzie są ograniczone możliwości manewrowania. Mogą pracować bezpośrednio przy ścianach budynku. W trudnym terenie gdzie pełnowymiarowa koparka by ugrzęzła, minikoparka bez problemu może pracować. Najlepiej sprawdzają się do prac związanych z wykonywaniem wąskich wykopów pod elektroinstalacje, wodociągi, światłowody, kanalizację czy sieć gazową. Dzięki osprzętowi można ją wykorzystać także do prac rozbiórkowych. Minikoparka nie sprawdzi się tylko przy konieczności wykonania dużych powierzchniowo wykopów np. pod fundamenty budynków wielorodzinnych.

 

Minikoparka – kupić czy wynająć?

Firmy budowlane, które na co dzień lub bardzo często wykorzystują minikoparki, powinny mieć własne na stanie. Jeżeli natomiast sprzęt ma służyć do jednorazowych lub wykonywanych okazjonalnie prac, zdecydowanie lepszym pomysłem będzie wynajęcie. Firma JPD oferuje usługę wynajmu minikoparek o zróżnicowanych parametrach. Z ofertą wynajmu można zapoznać się na stronie: http://www.jpd.com.pl/wynajem/prace-ziemne/minikoparki-i-ladowarki. Transport minkoparki nie powinien stanowić problemu. Ze względu na swoje gabaryty można je przewieźć nawet na przyczepce samochodowej lub lawecie.

Około jedną trzecią naszego życia przeznaczamy na sen. Jest on nieodzowną i krytyczną częścią naszej egzystencji. Dobry sen jest niezbędny do poprawnego funkcjonowania, poprawia koncentrację, kreatywność, a zwłaszcza humor. Niestety, świat pewien jest zależności, tak więc i dobry sen zależny jest od wielu czynników. A jednym z nich jest sypialnia. Urządzenie i wyposażenie sypialni jest ważniejsze, niż może się wydawać. Niektórzy mogą sądzić, że jedyne co jest potrzebne, to materac. Przecież spać można w każdych warunkach. Owszem, spać można, ale bycie wypoczętym, to odrobinę trudniejsza sprawa.

 

Sypialnia jak ze snu

Łóżko to najważniejszy mebel w sypialni, a dobrze dobrany materac to podstawa. To fakt, któremu nie sposób zaprzeczyć. A jednak nie wszystko. Aspekt psychologiczny jest bardzo istotny w każdej dziedzinie życia, a szczególnie wypoczynku. Najlepsze efekty osiągniemy, otaczając się rzeczami, które zapewnią nam poczucie komfortu, takie, które sprawią, że będziemy czuli się „jak w domu”. Sypialnia powinna zapewniać poczucie komfortu i bezpieczeństwa, a jednocześnie być bardzo praktyczną. Powinna być więc wyposażona w takie przedmioty czy meble, które wybierzemy sami i to nie ze względu na niską cenę czy dostępność, a dlatego, że nam się podobają i pasują do naszej wizji.

 

Dla każdego coś miłego

Przydatnym meblem sypialnianym jest komoda, która dostępna jest w wielu wariantach, przez co daje ogrom możliwości. Jeżeli do sypialni planujemy wstawić wolnostojący telewizor dla umilenia wieczorów, idealnie sprawdzi się niska komoda, na której będziemy mogli postawić telewizor dla lepszej widoczności. Najlepsza byłaby komoda z szufladami, w których można będzie umieścić wszelakie akcesoria do telewizora, od dodatkowych kabli po instrukcję obsługi. A może lepiej oddać się dobrej lekturze przed snem? Jeśli zdecydujemy się na wyposażenie naszej sypialni w drobną biblioteczkę, to meble z półkami są strzałem w dziesiątkę. Możliwości wyposażenia sypialni jest mnóstwo. To, czy obstawimy całą meblami, czy ustawimy obok łóżka tylko drobną szafkę na telefon, czy kubek z kawą, zależy tylko od naszej kreatywności. Meble do sypialni to bardzo istotna kwestia i warto wiedzieć, gdzie dostać odpowiednie.

Plac zabaw to miejsce szczególne. Jest nie tylko miejscem beztroskiej zabawy, ale również miejscem rozwijania wyobraźni i sprawności fizycznej oraz nawiązywania kontaktów z rówieśnikami. Dzieci, a wraz z nimi ich opiekunowie, spędzają na nim nawet kilka godzin dziennie. Warto zadbać, by ten czas upływał im w komfortowych warunkach, dostosowanych do ich potrzeb. Na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na atrakcyjność i bezpieczeństwo.

 

Atrakcyjność

Atrakcyjny plac zabaw to taki, który oferuje różnorodne formy aktywności. Warto wydzielić na placu kilka stref, dostosowanych do oczekiwań dzieci w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności fizycznej. O ile maluchom często wystarcza piaskownica i kilka huśtawek, to starsze dzieci poszukują bardziej urozmaiconych wrażeń. Szeroką gamę urządzeń o różnym stopniu zaawansowania znaleźć można na stronie http://www.avisplacezabaw.pl/. Najbardziej popularne to zjazdy linowe (tzw. tyrolki), huśtawki typu bocianie gniazdo oraz karuzele. Ciekawą propozycją są również kompleksowe zestawy urządzeń z rozbudowaną strefą sprawnościową (siatki i ścianki wspinaczkowe, elementy wytrzymałościowe). Przydadzą się też zabawki edukacyjne, które pozwolą złapać oddech bo intensywnej zabawie – mogą to być stoliki do gry warcaby lub młynek, czy też różnego rodzaju przesuwanki i labirynty.

 

Bezpieczeństwo

Projektując plac zabaw należy zadbać o to, by był on bezpieczny zarówno dla dzieci, jak i ich opiekunów. Największą uwagę w tej kwestii należy zwrócić na same urządzenia, które powinny być wytrzymałe i trwałe (ich parametry techniczne szczegółowo regulują odpowiednie normy) oraz odpowiednio zakotwiczone. Każde z nich powinno posiadać wydzieloną strefę bezpieczeństwa, czyli obszar, w którym nie mogą znajdować się żadne inne urządzenia czy przeszkody. Ale bezpieczeństwo urządzeń to nie wszystko. Niezwykle istotnym elementem jest też ogrodzenie, które ogranicza ryzyko niekontrolowanego wybiegnięcia dziecka z placu zabaw oraz bezpieczna nawierzchnia, amortyzująca upadki.

 

Infrastruktura dla opiekunów

Na placach zabaw dzieciom (zwłaszcza tym najmłodszym) towarzyszą najczęściej rodzice lub opiekunowie. Warto zadbać również o ich komfort, umieszczając na placu zabaw odpowiednią liczbę ławek. Powinny one zostać ulokowane w pobliżu urządzeń dla najmłodszych dzieci, wymagających największej kontroli ze strony dorosłych. Dobrym pomysłem jest również ustawienie na placu stojaków na rowery (zwłaszcza, jeżeli plac ulokowany jest na obrzeżach miasta czy w oddali od osiedli mieszkaniowych – rower jest w takich sytuacjach często wybieranym środkiem lokomocji).  Nie można też zapomnieć o odpowiedniej liczbie koszy na śmieci. Dodatkowym elementem, uatrakcyjniającym plac zabaw, może być ulokowana w bezpośrednim sąsiedztwie siłownia, która pozwoli spędzić mile czas również opiekunom.

 

Atrakcyjny plac zabaw to taki, który jest chętnie wybierany zarówno przez dzieci, jak i przez ich opiekunów. O ile dla dzieci najważniejsze są atrakcyjne urządzenia, to dla rodziców najistotniejszym elementem jest bezpieczeństwo. Należy o tym pamiętać już we wstępnej fazie