poniedziałek, 25 października 2021

Grodzisk wlkp.

Naszą trasę rozpoczynamy nad Jeziorem Lipno. Jest ono w całości zlokalizowane w Stęszewie. Akwen położony jest w otulinie Wielkopolskiego Parku Narodowego, tuż przy jego granicy. To idealne miejsce, by odetchnąć świeżym powietrzem i odpocząć. Podłużne jezioro jest stosunkowo głębokie, a jego otoczenie stanowią głównie pola i ponad 100-letni las sosnowo-świerkowy.

Czytaj dalej

VII Wycieczka Niespodziankowa „KLOPSÓW”
Uczniowie klas I i II grodziskiego Technikum: Sandra Adamczak, Karolina Banach, Mateusz Bruss, Kacper Flieger, Wiktor Gielnik, Cezary Krzyżanek, Patryk Mańkowski, Julia Markwitz, Dawid Nowaczyk, Jacek Ratajczak, Norbert Rosolski, Wiktoria Ruta, Zuzanna Sarnowska, Weronika Szczepaniak, Filip Tomys, Dominik Walkowiak, Paulina Waśkowiak i Natalia Zbierska wybrali się 7 czerwca na VII Wycieczkę Niespodziankową Szkolnego Klubu Turystycznego „KLOPS”.

Czytaj dalej

W piątkowy wieczór l lipca 2005 roku grodziska drużyna Klubu Groclin-Dyskobolia – razem z wiernymi kibicami i sympatykami futbolu – świętowała zdobycie Wicemistrza Polski i Pucharu Polski.

Jedyna porażka w rozgrywkach Pucharu Polski była w wyjazdowym meczu z Zagłębiem Lubiń 1:0. Przegrana nie odebrała Groclinowi trofeum, pierwszego tego typu w historii Klubu. Do sukcesu wystarczyła wygrana z pierwszego meczu 2:0.

Tamtego dnia, w piątkowy wieczór świętowano na grodziskim stadionie, a potem na Rynku. Uroczystość zaczęła się mszą odprawioną przez kapelana Piotra Loba. Na stadionie ksiądz powiedział:

– Ileż radości i smutku tu przeżyliśmy, ale dziś jest powód szczególny, aby tu przyjść i spotkać się po raz ostatni w tym, tak szczególnym i niezwykłym sezonie. Gromadzimy się na wielkim dziękczynieniu za to wszystko, czego byliśmy świadkami. Oto nasza ukochana drużyna, po raz pierwszy, w 83-letniej historii swego istnienia, zdobyła Puchar Polski i po raz drugi tytuł Wicemistrza Polskiej Ligi. Nasi juniorzy starsi zostali Mistrzami Wielkopolski. Za to wszystko pragniemy dziś, w sposób szczególny podziękować, sprawując mszę świętą w tej intencji dziękczynnej, bo wiele mamy do zawdzięczenia Bożej Opaczności – zakończył mowę kapelan drużyny.

Ze stadionu piłkarze odkrytym autokarem pojechali na miasto, potem dotarli na Rynek. Przy Ratuszu odbywała się dalsza część uroczystości, czyli wręczenie Pucharu i medali Wicemistrzom Polski.

Na początku głos zabrał burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański, który powitał Zbigniewa Drzymałę – prezesa Klubu Groclin-Dyskobolia i jego piłkarzy. Przypomniał, że prezes posiada tytuł Honorowego Obywatela Miasta Grodziska. Przywitał też trenera reprezentacji Polski – Pawła Janasa, prezesa Wielkolopolskiego Związku Piłki Nożnej – Stefana Antkowiaka, posła na Sejm RP – Stanisława Steca, działaczy Klubu, wiernych kibiców, mieszkańców i pozostałych gości.

Po tej części Henryk Szymański i przewodniczący Rady Miasta Marek Kinecki wręczyli puchar. W imieniu Klubu odebrał go piłkarz Igor Kozioł.

Zbigniew Drzymała i trener Duszan Radolsky otrzymali od włodarzy miasta listy gratulacyjne. Padły też słowa życzące dalszych sukcesów, które dostarczą wiele radości i satyfakcji. Podkreślano, że takie wydarzenie, to splendor dla miasta.

Wtedy głos zabrał prezes Groclinu i powiedział:

– Sportowi bohaterowie wprowadzili maleńki Grodzisk na karty historii polskiego futbolu. Jesteśmy im wszystkim wdzięczni. W Grodzisku mamy – poza wiarę w Kościół – wiarę w futbol. Ta druga wiara jest tak samo silna, a do tego daje nam tyle radości i powoduje, że Grodzisk jest tak popularny i wspaniały. Ale poza tym wszystkim wspaniali są nasi pracownicy, pracownicy Groclinu. Chciałbym im serdecznie podziękować, bo tych kilka tysięcy ludzi utrzymuje zawodników i drużyny. Dziękuję wam. Jesteście wspaniali.

Stafan Antkowiak i Paweł Janas wręczyli złote medale juniorom za Mistrzostwo Wielkopolski.

W podziękowaniu dla wiernych kibiców i sympatyków zagrał zespół De Mono. Tamto świętowanie zakończyło się pokazem fajerwerków dla społeczeństwa, a bankietem dla gości. Tak się radowali w Grodzisku ponad piętnaście lat temu.

* * *

Zbigniew Drzymała do niedawna był jednym z najbardziej znanych biznesmenów inwestujących w futbol. Jego firma Groclin zajmowała się produkcją wyposażenia akcesoriów samochodowych – głównie foteli i ich poszycia. Na początku lat 90-tych Drzymała zaczął sponsorować mały klub Dyskobolia. Inwestował w rozbudowe stadionu i w piłkę. Kupował znanych piłkarzy i błyskawicznie awansował do I ligi. W efekcie drużyna z kilkunastotysięcznego miasta stała się jednym z najsilniejszych polskich zespołów piłkarskich. W 2003 i 2005 roku Groclin wywalczył wicemistrzostwo Polski, a w 2005 i 2007 roku zdobył Puchar Polski.

W sezonie 2003/04 Groclin rewelacyjnie spisywał się w Pucharze UEFA – najpierw wyeliminował Herthę Berlin, później Manchester City, a z rywalizacji odpadł dopiero po meczach z Bordeaux.

Po latach inwestowania w futbol w małej miejscowości Drzymała postanowił przenieść się do Wrocławia i był bardzo blisko doprowadzenia do fuzji ze Śląskiem. W tej sprawie podpisano już nawet list intencyjny. Ostatecznie prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wycofał się z fuzji Śląska z Groclinem i rozmowy się zakończyły. W 2008 roku Drzymała spółkę piłkarską sprzedał Józefowi Wojciechowskiemu, a zespół występował już w ekstraklasie, jako Polonia Warszawa. Po tej transakcji Zbigniew Drzymała wycofał się z futbolu.

I teraz, po kilkunastu latach wróciła sprawa Klubu Groclin-Dyskobolia.

Sąd Okręgowy we Wrocławiu skazał dwie osoby z otoczenie Groclinu, bo uznał, że ostatni z meczów o Puchar Polski był ustawiony. Jacka G. byłego sędziego piłkarskiego skazano na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery lata, na 10 tysięcy złotych grzywny i zakano mu zajmowania stanowisk i organizowania imprez sportowych przez cztery lata. Z kolei działacz Klubu Groclin Władysław K. został skazany na rok i trzy miesiące pozbawienia wolności, w zawieszeniu na trzy lata oraz na grzywnę 3,5 tysiąca złotych.

Trwa proces trzeciej oskarżonej osoby, czyli prezesa Groclinu. Sprawa cały czas jest w toku. Rozprawy prowadzone są w Sądzie Rejonowym w Grodzisku. Bywają odraczane, bo Zbigniew Drzymała jest chory. Proces trwa od 10 maja 2018. Prokuratura postawiła mu trzy zarzuty dotyczące meczów: *7 maja 2004 Groclin Grodzisk Wielkopolski – Amica Wronki 1:1, *16 kwietnia 2005 Groclin Grodzisk Wielkopolski – Amica Wronki 4:0 i *18 czerwca 2005 Groclin Grodzisk Wielkopolski – Zagłębie Lubin 2:0 (PP). W akcie oskarżenia można przeczytać, że w Groclinie kupowano jedynie mecze wybrane przez prezesa. Były to mecze wskazane ze względów ambicjonalnych (np. derby Wielkopolski) lub ze względu na układ tabeli. Spotkania derbowe były rozgrywane z Amicą Wronki i Lechem Poznań.

Oskarżenie mówi, że Zbigniew Drzymała miał zlecić Władysławowi K. – menadżerowi drużyny złożenie propozycji korupcyjnej sędziemu. Sędzią tego spotkania był międzynarodowy arbiter Jacek G. Działacz zaproponował arbitrowi gotówkę za zwycięstwo swojej drużyny. Sędzia propozycję przyjął. Dopiero po meczu i to nie od razu Władysław K. pojechał do siedziby PZPN do Warszawy. Obaj panowie się spotkali. Kiedy sędzia Jacek G. odwoził Władysława K. na Dworzec Centralny, w samochodzie doszło do przekazania pieniędzy.

Po latach, gdy w mediach pojawiły się informacje o zatrzymaniu byłego kierownika drużyny, Zbigniew Drzymała sam zgłosił się do prokuratury i złożył obszerne wyjaśnienia. W całości odrzucił stawiane zarzuty. Pan Zbigniew prosił w sądzie o stosowania pełnych danych osobowych i wizerunku w publikacjach dotyczących stawianych mu zarzutów.

Niedawno Zarząd PZPN podjął decyzję pozbawiającą Groclin-Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski Pucharu Polski z 2005. Wtedy Klub „Nasza Dyskobolia” usunęła informację ze swojej strony o zdobyciu Pucharu Polski w 2005 roku.

– Małemu było łatwo zabrać, tak jak to zrobił PZPN. Odebrano puchar grodziskiej drużynie, a razem z tym powinni odebrać innym. Niech odbiorą też Wiśle, Płockowi i Lechowi. Byłoby to minimum przyzwoitości – mówią grodziscy kibice odnosząc się do sprawy ustawionego meczu podczas finału Pucharu Polski.

***

Dla mniej wtajemniczonych napiszemy, że Puchar Polski w piłce nożnej mężczyzn, to cykliczne rozgrywki piłkarskie, organizowane co roku przez Polski Związek Piłki Nożnej pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej dla polskich drużyn klubowych, zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych. Zdobywca tytułu otrzymuje prawo gry w kwalifikacjach Ligi Europy UEFA oraz w Superpucharze Polski.

Z racji liczby uczestniczących w nim drużyn, są to najbardziej prestiżowe i masowe rozgrywki pucharowe prowadzone w Polsce. Potocznie nazywa się je pucharem tysiąca drużyn.

Ewa Noga-Mazurek

25-LECIE ŚWIETA PIECZARKI

Gmina Wielichowo w powiecie grodziskim znana jest od 25 lat z organizacji Święta Pieczarki. Tegoroczne, jubileuszowe świętowanie rozpoczęło się w sobotnie popołudnie występami dziecięcych i  młodzieżowych zespołów.

Gwiazdą sobotniego wieczoru był  występ znanego Zespołu AFTER PARTY.

Niedzielne świętowanie rozpoczęło się mszą odprawioną w miejscowym kościele p.w. św. Marii Magdaleny, w intencji producentów grzybów uprawnych.

Następnie z Rynku – ulicami Wielichowa – przeszedł korowód pieczarkowy z udziałem zaproszonych gości, młodzieży szkolnej, zespołów tanecznych oraz mieszkańców gminy – na miejscowy stadion. Tam odbyła się dalsza część uroczystości.

Korowód prowadziła Grodziska Orkiestra Dęta im. Stanisława Słowińskiego pod batuta Renaty Kubale.

Oficjalnego otwarcia dokonała burmistrz Wielichowa Honorata Kozłowska. Wręczyła też symboliczny klucz pieczarce z konkursu MISS i MISSTEROWI PIECZARKI. Pieczarkową MISS została Iga Izydorczyk z Wilkowa Polskiego. MISSTEREM wybranołTomasza Srokę z Wielichowa.

Wyróżnienia odebrali Iga Hołga i Marcelina Błaszczyk – Śniaty, Miron Szafranski – Wielichowo i Franciszek Włodarczak – Wilkowo Polskie.

Oceniano także korowód pieczarkowy. Pierwsze miejsce zajęła grupa nazwana „Kubusiowe Pieczarki” ze SP w Wielichowie, II miejsce grupa o nazwie „Biuro Ochrony Jubilatki”, grupa ze SP w Wielichowie, III miejsce „Tęczowe Pieczarki” ze SP w Wielichowie, IV miejsce grupa o nazwie „Pieczarki w Sieci” ze SP w Wilkowie Polskim, V miejsce grupa „Pieczarki z jednej ławeczki” ze SP w Wielichowie,

Wyróżnienia odebrali: „Medalowa Drużyna Pieczarkowa” ze SP w Łubnicy, „Gradowickie pieczarki” ze SP w Gradowicach oraz „Pieczarkowe Wystrzałowe Mamuski” z Wielichowa.

W konkursie na największą wyhodowaną pieczarkę I miejsce zajęła Kamila Minge z Kobylnik z gminy Grodzisk Wlkp. Ten grzyb miał wagę 1.595 g, obwód kapelusza 0,96 cm. Drugie miejsce przpadło dla Macieja Radnego z Wielichowa – waga 1.570 kg, obwód kapelusza 0.88 cm. Trzecia lokata to – Michał Minge z Kobylnik z gminy Grodzisk Wlkp.. Waga pieczarki – 1.505 kg, obwód kapelusza 0.71 cm.

W otwartym Turnieju Warcabowym, który prowadził sędzia Tomasz Maćkowiak udział wzięło szesnaście osób. I miejsce zajął Franciszek Błaszczyk, II miejsce Jerzy Szymański,  III miejsce Franciszek Marach.

W drużynowych Zawodach Wędkarskich z okazji Święta Pieczarki udział wzięło trzynaście drużyn. Zawody odbyły się w trzecia sobotę maja na terenie Łowiska Kazimierz w Sączkowie koło Bucza. Największą ilość ryb złowiła drużyna Terra Wielichowo 12.37 kg. Drugie miejsce przypadło dla drużyny Usługi Transportowe Jarosław Nadobnik 11.85 kg, a III miejsce drużyna Dubaniewicz Tuchorza 11.73 kg. Najlepszym Wędkarzem został Marcin Krawczyk, który złowił 8.08 kg ryb.

W konkursie kulinarnym „Smaki Pieczarki” największą ilość punktów za przygotowane potrawy przyznano dla Koła Gospodyń Wiejskich z Łubnicy, Wielichowa, Trzcinicy i Wilkowa Polskiego. Były to następujące potrawy: zupa tajska z krewetkami, kurczakiem i pieczarkami Doroty Dudy, roladki drobiowe z pieczarkami w sosie beszamelowym Zofii Cugier, rolada z mięsa mielonego z pieczarkami Danuty Gajewskiej i Marii Słowikowskiej.

Gwiazdą jubileuszowego Święta Pieczarki 2019 był Zespól ENEJ.

Mirosława Kałek