niedziela, 18 kwietnia 2021

Bez kategorii

W minioną Sylwestrową noc została odpalona w całym kraju niezliczona ilość fajerwerków, ogni sztucznych i petard. Amatorzy małej pirotechniki stosowali różne techniki odpalania. Starali się też znajdować miejsca do możliwe największego efektu. Często jednak w tej gorącej nocy ludzie zapomniali o bezpieczeństwie. Tak było niestety w Kościanie na ulicy Poznańskiej. 40-letni mieszkaniec grodu nad Obrą po północy odpalał fajerwerki na jezdni. Pochylony, w czarnej kurtce, nie został zauważony przez kierującego samochodem dostawczym „bus”. Wprawdzie pirotechnik w ostatniej chwili zauważył zagrożenie, ale nie zdążył odskoczyć. Został centralnie uderzony i upadał na jezdnię. Został przewieziony do
kościańskiego szpitala. Na szczęście jak się dowiedzieliśmy mężczyzna doznał złamania obojczyka i ogólnych potłuczeń, które jednak nie zagrażają jego życiu. Radosław Nowak z kościańskiej policji mówi że choć zdarzenie wyglądało groźnie skończyło sie na złamanym bojczyku. Z kolei rzecznik prasowy wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak skomentował:

  • Myślę, że po dzisiejszej nocy ten Pan nauczy się, że środek ulicy to nie jest dobre miejsce na fajerwerki. Nadjeżdżającego busa zauważył w ostatniej chwili. Było już za późno na ucieczkę. Pojazd uderzył w niego z impetem. 35-letni kierowca samochodu był trzeźwy.

Sprawą bada kościańska policja. Na przesądziła o winie żadnego z uczestników zdarzenia. Przesłuchuje świadków. Sprawdza okoliczności zdarzenia. Najważniejsze, że ten mężczyzna żyje. KL składa życzenia zdrowai dla pana Grześnia (ojca potrąconego 40-latka). Życzymy całej rodzinie dużo zdrowia. (maz)

Oferty pracy zamieszczane na portalach ogłoszeniowych przeważnie mają zunifikowany i jednolity charakter. Wielu pracodawców podchodzi do nich nadal w sposób klasyczny, zamieszczając tam jedynie suche i sformalizowane informacje. Zdarza się jednak coraz częściej wśród działów HR, iż poświęcają oni naprawdę wiele czasu, aby wyróżnić oferty pracy. W ten sposób mogą liczyć na o wiele większą uwagę znacznie większej liczby osób.

 

Podawanie konkretnych zarobków

Najłatwiejszym sposobem na wyróżnienie oferty zamieszczonej np. na portalu Pracuj.pl jest podanie konkretnych zarobków. Wiele firm przemilcza tę sprawę lub podaje dość szerokie widełki, z których nie uzyskujemy konkretnej informacji. Podanie szczegółowych zarobków jest bardzo atrakcyjne i wyróżniające, gdyż pracownik ma wówczas świadomość, na co się decyduje. W ten sposób uniknąć można również pytań o doprecyzowanie, a także niezręcznych dyskusjach o tej jakże palącej kwestii.

 

Niestandardowa forma komunikowania się

Zdarza się, iż niektóre firmy sięgają po bardzo niestandardowe metody rekrutacyjne. Mogą to być m.in. specjalne aplikacje, filmy ogłoszeniowe bądź oferty graficzne w formie plakatów wzorowanych na popkulturowych archetypach rekrutacyjnych. Tak wyróżnione ogłoszenie z pewnością zostanie zauważone wśród rzeszy jednolitych. Sama zaś firma, która je zamieściła może być odebrana w bardzo pozytywny i otwarty sposób. W przypadku agencji reklamowej bądź pracowni artystycznej zabieg ten będzie przedłużeniem produktów, które na co dzień powstają w danej firmie.

 

Nieszablonowe narzędzie rekrutacyjne

Nie tylko ogłoszenie może być wyróżnikiem oferty pracy, lecz cały proces rekrutacyjny przeprowadzony za pomocą nieszablonowego narzędzia. Stanowić je może min. rozmowa z zaprogramowanym chatbotem. Sztuczna inteligencja wówczas przeprowadza rozmowę z kandydatem, a jej wyniki przesyła do działu HR. Wówczas czas trwania rekrutacji skraca się, a formuła jest czymś niezwykle interesującym dla kandydatów.

 

Zadaniem rekrutera, obecnie nazywanego specjalistą od HR (human resources), jest znalezienie odpowiednich kandydatów na dane stanowisko w firmie. Pomóc ma w tym celu przeprowadzenie rozmowy rekrutacyjnej. Wielu z nich używa szablonów pytań, które mają pomóc w ocenie potencjalnego pracownika.

 

  1. Największe życiowe porażki i sukcesy

Podczas rozmowy rekrutacyjnej pytanie to ma pozwolić specjaliście od HR ustalenie jak potencjalny pracownik reaguje na porażki i sukcesy. Co więcej, większość firm ma w swoich niepisanych statutach zasadę, iż nie uznają one słowa „porażka”. Warto więc przy wspominaniu o porażce przemianować ją na niepowodzenie i dodać, że wyciągnęło się z niego należyte wnioski i wiedzę na przyszłość. Taka odpowiedź pokaże, iż nie poddajemy się łatwo i każde życiowe doświadczenie niesie dla nas swoistego rodzaju mądrość.

 

  1. Dlaczego właśnie taki kierunek studiów?

Pytanie to pojawić się może z kurtuazyjnej ciekawości, ale również dla sprawdzenia kandydata pod kątem celowości działań. Najlepsza odpowiedź będzie poparta wspomnieniem o zainteresowaniach lub talentach, które skłoniły do podążania tą, a nie inną ścieżką edukacyjną. Źle wypadniemy, gdy podczas rozmowy stwierdzimy, iż wybór studiów odbył się na chybił trafił. Wielu rekruterów może odebrać to jako naszą dewizę i stwierdzić, że w podobny sposób przeglądamy oferty pracy.

 

  1. Co Cię motywuje do pracy?

Szczerą odpowiedzią byłoby prawdopodobnie wykrzyczenie: „pieniądze!”, jednak wiele firm, zwłaszcza młodych i poruszających się w nowopowstałych branżach, nie lubi tego stwierdzenia. O wiele lepiej postawić na rozwój osobisty jako rzecz dającą chęć do działania w pracy. Inną, równie dobrą odpowiedzią jest chęć poznawania nowych ludzi i wymiana z nimi doświadczeń. W ten sposób możemy zaakcentować, jak wielką wagę przykładamy do procesu integrowania się z grupą. Wiele firm oferuje regularne integracje w firmie, a taką informację można znaleźć m.in. w ogłoszeniach na Pracuj.pl.

 

 

 

Istnieje wiele metod na znalezienie dobrej firmy przewozowej. Można szukać wśród firm, które są znane na rynku. Można również korzystać z usług firmy z polecenia, a najprostszym sposobem wydaje się poszukiwanie transportu przez Internet. Niezależnie od sposobu poszukiwania, musimy wiedzieć, czego tak naprawdę szukać, jakie informacje są dla nas istotne.

Jeśli wiele podróżujemy po Europie, zarówno turystycznie, jak i do pracy, to mamy świadomość jak ważny jest wybór odpowiedniej firmy przewozowej. Wielogodzinna podróż może okazać się koszmarem, jeśli przewoźnik zlekceważy reguły bezpieczeństwa lub nie zadba o komfort pasażerów. Poszukiwanie wiarygodnego przewoźnika może okazać się nie lada wyzwaniem. Jak zatem wybrać firmę przewozową i na co zwrócić szczególną uwagę?

Bezpieczeństwo

Jeśli szukamy najlepszej oferty spośród firm przewozowych, to przede wszystkim zwróćmy uwagę na bezpieczeństwo podróży. Zwłaszcza, jeśli będzie to wielogodzinna podróż przez Europę. Warto skontaktować się z przewoźnikiem telefonicznie lub mailowo i dopytać o szczegóły.

Sprawdźmy, czy wybrana przez nas firma zatrudnia tylko doświadczonych kierowców, którzy znają zaplanowaną do pokonania trasę. Dopytajmy, jak wygląda proces rekrutacji każdego kierowcy oraz czy sprawdzane są jego referencje i umiejętności praktyczne. Sprawdźmy też, czy pojazdy posiadają ważne przeglądy okresowe.

Terminowość

Po zweryfikowaniu bezpieczeństwa przewoźnika zwróćmy uwagę na szybkość wybranego przez nas środka transportu i punktualność kierowców. Terminowość podróży będzie zależała na pewno od wybranej przez przewoźnika trasy, np. czy pokonuje trasę autostradą, czy drogami powiatowymi. Wiadomo, że czasu przejazdu kilkuset kilometrowej trasy nie da się przewidzieć co do minuty, ale na przykład notorycznie spóźniający się bus powinien być dla nas sygnałem, że dany przewoźnik nie jest wart naszej uwagi.

Zapoznajmy się z rozkładem jazdy danego przewoźnika. Czy kursy odbywają się każdego dnia tygodnia i w święta? Czy nie będziemy mieć kłopotu ze znalezieniem połączenia powrotnego? Im więcej odjazdów widzisz w rozkładzie, tym bardziej doświadczona i nastawiona na klienta firma. Sporadycznie odbywające się kursy powinny Cię zaniepokoić.

Komfort podróży

Nie wolno nam zapominać o komforcie podróży. Dowiedzmy się, czy flota, którą dysponuje wybrana firma transportowa, jest nowoczesna, klimatyzowana, z zapasem miejsca na bagaż i rozprostowanie nóg. Kilkugodzinna jazda autobusem może okazać się koszmarem, jeśli siedzenia będą niewygodne, a pod nogami będziemy mieć nasz bagaż.

 

Aby środek transportu zapewniał komfort podróży, powinien być odpowiednio dobrany do liczby pasażerów. Wyjątkowo niska cena biletu na bus może oznaczać niedogodności i brak komfortu. Będzie to uciążliwe zwłaszcza, jeśli podróż będzie odbywała się w nocy. Ważna będzie też klimatyzacja i możliwość zasłonięcia okna. Najlepiej, jeśli przewoźnik zamieszcza w Internecie zdjęcia busów – można je wtedy obejrzeć wewnątrz i z zewnątrz.

Korowód Świętych na ulicach miasta
W poniedziałek 29 października przed godziną 16.30 przy Sanktuarium przy ul. Kościańskiej w Stęszewie zebrał się barwny tłum. Przybyły postacie przebrane za mi.n. aniołki, pasterzy, dzieciątka.
Punktualnie o wpół do piątej kolumna na czele którego szła stęszewska Kapela Dudziarska „Koźlary” udała się na Rynek. Na starówce odbyła się mini spektakl, w którym przybliżono sylwetki świętych oraz dzieci zaprezentowały swoje prace. Nie obyło się bez tańca i śpiewu oraz zabawy. Po godzinie osiemnastej orszak udał się do kościoła „Farnego”.
Warto dodać, że pomimo chłodu chwilami przenikliwego na korowód świętych przyszło sporo osób. Miła atmosfera, jaką stworzyli organizatorzy: Gmina Stęszew, parafia pw. Świętej Trójcy, Dom Kultury i Szkoła Podstawowa i szczep ZHP oraz przybyli rozgrzała od zewnątrz i wewnątrz.
Jednym zdaniem.
Nie ma, co ukrywać, że korowód świętych jest alternatywą dl

a Halowin, w którym roi się od maszkaronów i dziwnych oświet

Chęć szybkiego zatrudnienia, wysoka motywacja do działania i mnogość przeróżnych ogłoszeń o pracę sprawiają, że często nie zwracamy uwagi na autentyczność ofert, a także same firmy, które poszukują  pracowników. Po rozmowie kwalifikacyjnej również możemy wyciągnąć błędne wnioski. Na co zatem uważać podczas szukania pracy?

 

Niekończąca się rekrutacja
Jeśli ogłoszenie na to samo stanowisko pojawia się regularnie lub w ogóle nie znika, oznacza to najczęściej dużą rotację pracowników. Osoba, która została zatrudniona na daną posadę, najprawdopodobniej zwolniła się lub otrzymała wypowiedzenie. Być może pracodawca sam dokładnie nie wie, kogo szuka albo w firmie panuje zła atmosfera. To jednak zawsze ważny znak ostrzegawczy.

 

Podejrzane źródło ogłoszeń
W dzisiejszych czasach możemy znaleźć pracę na wiele różnych sposobów. Warto jednak robić to ostrożnie i unikać ofert z miejsc, które budzą nasze wątpliwości. Najlepiej korzystać z wiarygodnych portali, poleceń przyjaciół albo wybrać się do Urzędu Pracy.

 

Rozmowa rekrutacyjna
Na spotkaniu z rekruterem i osobami zatrudnionymi w firmie mamy okazję przekonać się osobiście, z jakim przedsiębiorstwem mamy do czynienia. Zwróćmy uwagę na to, jaka atmosfera panuje i na nasze własne odczucia. Niestety zdarza się również, że z pozoru przyjemna i ciekawa rozmowa o pracę, jest tylko wabikiem. Słuchanie intuicji i ostrożność będzie wskazana, jeśli nie chcemy popełnić błędu i otrzymać zatrudnienia, z którego nie będziemy zadowoleni.

 

Podkoloryzowana oferta pracy
Tak samo, jak pracownicy próbują zwiększyć swoją atrakcyjność poprzez interesujący życiorys, firmy przedstawiają nie do końca prawdziwy obraz stanowiska w ogłoszeniach. Stosowanie ogólników takich jak: wysokie wynagrodzenie, bogaty pakiet benefitów, możliwość rozwoju, czy praca w dynamicznie rozwijającej się firmie powinny wzbudzić naszą czujność. Są to najczęściej puste słowa, które możemy interpretować zupełnie inaczej niż pracodawca i bardzo się rozczarować. Oferty, które wydają się nieprzeciętnie atrakcyjne, przeważnie nie pokrywają się z rzeczywistością.

 

 

Kiedy przez dłuższy okres szukania zatrudnienia, nadal jesteśmy bezrobotni, zaczynamy odczuwać brak motywacji. Tracimy cierpliwość i chęci, wydaje nam się, że nie ma wyjścia z sytuacji, a znalezienie odpowiedniej posady nie jest możliwe. Zadajemy sobie pytanie: czy na pewno wszystko robimy właściwie? Z pewnością przyda się kilka sprawdzonych sposobów na owocne szukanie pracy.

 

Sposób 1: Sieć kontaktów
Najprostszą, ale też najbardziej skuteczną metodą w poszukiwaniu zatrudnienia jest uzyskanie informacji o wolnym etacie od znajomych. Pracodawcy nie zawsze ogłaszają swoje oferty w Internecie i innych miejscach, dlatego wiadomość z pierwszej ręki może okazać się skuteczna. Dzięki rozmowom z przyjaciółmi dowiemy się też więcej o firmie, jej wartościach oraz ludziach, którzy w niej pracują. To zdecydowanie pomoże nam odprężyć się podczas ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Sposób 2: Udział w targach i giełdach pracy
Nie ma lepszego miejsca na zdobywanie nowych, zawodowych kontaktów niż targi pracy. Możliwość poznania innych firm i bezpośredni kontakt z pracodawcą może zaowocować ciekawą propozycją zawodową. Podczas takich spotkań, przedsiębiorcy są otwarci na poszerzenie zespołu i pragną zaprezentować swoją działalność z jak najlepszej strony. To dobry moment, aby nawiązać rozmowę o współpracy i zostawić swoje CV.

 

Sposób 3: bezpośredni kontakt z pracodawcą
A gdyby tak po prostu wysłać aplikację do wymarzonej firmy? Ta metoda wydaje się tak prosta, że aż trudno o niej pomyśleć. Nawet jeśli zakład w danym momencie nie zatrudnia osób na stanowisko, które nas interesuje, warto przesłać profesjonalnego maila z załączonym życiorysem. Może akurat za niedługo zwolni się etat albo planowane są nowe rekrutacje? Nie powinniśmy obawiać się kontaktu bezpośredniego z pracodawcą- pamiętajmy, że nic przy tym nie tracimy, a możemy tylko zyskać. W najgorszym razie nie otrzymamy wiadomości zwrotnej.

 

Sposób 4: Urzędy Pracy
W dzisiejszych czasach szukamy ofert głównie przez Internet. To bardzo dobra i skuteczna praktyka, z której nie należy rezygnować. Przy tym często zapominamy jednak, że Urząd Pracy posiada wiele ciekawych ogłoszeń na przeróżne stanowiska. Upewnijmy się, że wykorzystaliśmy również tę opcję, która nie jest zarezerwowana wyłącznie dla tych ze statusem osoby bezrobotnej.

 

 

 

 

Wiele osób niechętnie uczestniczy w spotkaniach o pracę, ponieważ jest to stresujące wydarzenie, szczególnie jeżeli staramy się o zatrudnienie w dużym przedsiębiorstwie. Czeka nas wtedy kilka etapów rekrutacji, do których nie możemy się w stu procentach przygotować. Warto dowiedzieć się, jak wygląda cały proces, aby pozbyć się wszystkich obaw.

 

Jakie istnieją rodzaje rekrutacji?
Zasadniczo możemy wyróżnić trzy rodzaje, czyli nabór wewnętrzny, zewnętrzny oraz mieszany. Ten pierwszy polega na wybraniu pracownika, który jest już zatrudniony w firmie i przeniesienia go na nowe stanowisko. Zewnętrzny wiąże się z poszukiwaniem osób poza przedsiębiorstwem, co jest najczęściej spotykaną metodą. Rodzaj mieszany zezwala na branie udziału w rekrutacji zarówno pracownikom, jak i wszystkim innym chętnym. Wybór jednego ze sposobów uzależniony jest od wielkości i specyfiki firmy.

 

Przebieg rekrutacji
Może oczywiście się różnić i w każdym zakładzie przebiegać na innych zasadach. Zdarza się, że pierwsza rozmowa o naszych kwalifikacjach i doświadczeniach odbywa się już podczas pierwszej rozmowy telefonicznej, kiedy otrzymujemy zaproszenie na spotkanie. Następnie umówieni na dany termin, stawiamy się w firmie i odpowiadamy na szereg pytań. Warto też zastanowić się wcześniej, o jakie kwestie chcielibyśmy zapytać. Może się zdarzyć, że podczas rozmowy, dostaniemy zadanie do wykonania albo będzie to następny etap rekrutacji. Wtedy przydzieloną aktywność realizujemy w domu. Po pozytywnym rozpatrzeniu gotowego ćwiczenia i dobrym przebiegu pierwszego spotkania umawiamy się na dokładne omówienie warunków. Pracodawca informuje, czy chciałby nas zatrudnić, istnieje też możliwość negocjacji i podjęcie decyzji z naszej strony. To standardowy przebieg rekrutacji, który może być bardziej lub mniej rozbudowany- w zależności od danego przedsiębiorstwa i kultury pracy, która w nim panuje.

 

Gdzie najlepiej szukać dobrych ofert? Niezawodny będzie Internet- na rzetelnych portalach codziennie pojawiają się nowe, ciekawe oferty. Bardziej tradycyjną metodą, ale równie skuteczną jest wybranie się do Urzędu Pracy.

 

W niedzielę w Parku Miejskim w Grodzisku Wielkopolskim odbyły się Towarzyskie Zawody Wędkarskie o Puchar Lata  60 plus, które kończyły tegoroczny sezon wędkarski.

Udział w nich wzięło siedemnastu wędkarzy seniorów członków Polskiego Związku Wędkarskiego Kolo nr 14  Grodzisku Wlkp.

Po losowaniu stanowisk  o godzinie 7.00 rano wędkarze zamoczyli kije i  wyczekiwali  pierwszej ryby.  

Po picio godzinnych połowach sędziowie w składzie  Rafał Juchacz i Krzysztof Nadobnik dokonali zważenia złowionych ryb na stanowiskach.  

Tego dnia  brały takie ryby jak okoń, płoć, wzdręga i karaś.

Największa ilość ryb złowił  i I miejsce zajął Janusz Andrzejewski  – 3.870 kg, II miejsce zajął Stanisław Paszkowski – 2.160 kg, III miejsce Zbigniew Godziszewski  – 1.465 kg.

Puchary oraz pamiątkowe kufle wręczał prezes grodziskiego Koła PZW Krzysztof Nadobnik.

Organizatorzy dla wszystkich uczestników ostatnich Zawodów Wędkarskich przygotowali ciepły poczęstunek. MK

Jeśli chcesz coś wygrać, biegnij na 100 metrów. Jeśli chcesz czegoś doświadczyć, przebiegnij maraton” – tak mawiał legendarny czeski biegacz długodystansowy Emil Zatopek. Ale pokonując królewski dystans aż pięciokrotnie w ciągu 2 dwóch lat, doświadczysz znacznie więcej.
Droga do Korony Maratonów Polskich
Można z czystym sumieniem włożyć ją na głowę w momencie ukończenia 5 głównych maratonów polskich (Cracovia, Dębno, Wrocław, Warszawski, Poznań) w ciągu 24 miesięcy, licząc od daty rozpoczęcia pierwszego startu, spośród wyznaczonych biegów
Nie trzeba się z innymi ścigać, nie liczy się czas, jaki się uzyska na mecie każdego z maratonów. Najważniejsze, to podjąć wyzwanie i konsekwentnie startować no i dobiec do mety każdego z nich.

Dębno, Kraków, Wrocław, Warszawa i Poznań – tych 5 szlachetnych kamieni zdobi bezcenną Koronę Maratonów Polskich. Pięciokrotne pokonanie królewskiego dystansu w ciągu 2 lat to coś, czym możesz chwalić się już do końca życia. Wchodzisz do tej gry? Edi maraton
Edyta Józefowicz z Kościana zdobyła Koronę Maratonów w ciągu roku. Ostatni start był 9 wrzesień tego roku we Wrocławiu
Do tego pobiła swój rekord o 9 minut.
Oprócz startu w Maratonach Pani Edyta startuje w Półmaratonah. Można tutaj zdobyć Koronę Wielkopolski. Ma już dwie i zbiera na trzecią. Potrzebnych jest dziesięć startów. Nasz bohaterka ma zaliczonych ich już siedem. Są to: Trzemeszno, Poznań, Tarnowo Podgórne. Grodzisk Wlkp., Pobiedziska, Piłę i Gniezno. Został Zbąszyń ( w najbliższą niedzielę), Szamotuły i Kościan.
Skąd się bierze zamiłowanie do biegania? Od dziecka. Już jako 9-latka uczestniczyła w różnych zawodach sportowych. Potem przez 15 last grała w kosza. A biega od siedmiu lat. Najpierw wokół miejsca zamieszkania, aż zdecydował się wystąpił w Biegu Katorżnika. To ekstremalny wyczy. Pojechał do Kąkotek koło Lublińca i ukończyła zawody.
Sport, to pasja i sposób na żyie – zdrowe i pełne dobrych emocji. Poznaje się wielu ciekawych ludzi. Dlatego Pani Edyta od dwóch lat związała się z grupą biegaczy Kościan Team. Razem wyjeżdżają i razem startuja.
Ewa Noga-Mazurek